Kilka słów o historii …
Jeden z pierwszych zapisów wymieniających Borkowo pochodzi z 1314 roku, kiedy to kasztelan gdański Wojciech nadał na prawie polski Tydenamowi Sveltowi z Przodkowa otrzymane w spadku rycerskie dobra Borkowo , określający przy tym warunki ewentualnej sprzedaży.
W 1413 roku Borkowo otrzymało od Zakonu Krzyżackiego nowy dokument lokacyjny. W roku 1454 na mocy przywileju króla Kazimierza Jagiellończyka wieś stała się częścią gdańskiego patrymonium wiejskiego i była wydzierżawiana przez Radę Miasta. Po reformie administracyjnej z 1887 roku Borkowo stało się gminą wiejską należącą do powiatu ziemskiego Gdańska Wyżyna. Siedziba obwodu i urząd stanu cywilnego mieściły się w Straszynie, kościół ewangelicki na Oruni, a katolicki w Świętym Wojciechu.
W drugiej połowie XVIII wieku majątek Borkowo zakupił Karl Friedrich Conradi, założyciel „Conradinum”, który był także właścicielem Mokrego Dworu. Z majątkiem Borkowo był związany folwark i zajazd Tiefensee (Głębokie), w którym mieszkała rodzina Arndt, prowadząca oberżę.
W 1897 roku w Borkowie mieszkało w 58 domach 412 osób. W 1897 roku mieściła się tu także siedziba urzędu gminy.
Ciekawostki …
- Przez lata funkcjonowały różne nazwy wsi. Borkau, Borkaw, Boreveld oraz Borgfeld, Bornwelde, Vitlene, Borchfeldt i Borchfelde,
- We wsi istniała XIX-wieczna poniemiecka karczma. Według legendy miał tutaj stanąć na popas cesarzy Napoleon I Bonaparte, idąc na Moskwę