Las południowy

Pomorskie Towarzystwo Hydrologiczno-Przyrodnicze Południowy stara się doprowadzić do powstania lasu komunalnego oraz pierwszego zielonego pierścienia metropolitalnego w Trójmieście. Na początku sierpnia zostały wysłane oficjalne pisma do urzędów z pomysłem zmian planistycznych, wykupienia części terenów i ich zabezpieczenia dla obecnych i przyszłych mieszkańców Gdańska, gminy i miasta Pruszcz Gdański oraz gminy Kolbudy.

Celem proponowanych zmian jest pozyskanie terenów na potrzeby rekreacji, ochrony przyrody, ochrony przed powodziami i poprawą czy też może niepogarszaniem warunków życia.

Pomysł wynika z koniecznych zmian w planowaniu przestrzennym w związku z adaptacją do zmian klimatu, ale też w sposób holistyczny próbuje ująć planowanie na obszarze większym niż jedna gmina. Inicjatorzy mają wielką nadzieję, że przedstawione rozwiązanie znajdzie szerokie poparcie wśród mieszkańców i włodarzy gmin oraz odzwierciedlenie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Pomysłodawcy apelują o odwagę i podjęcie tych nietuzinkowych zmian, są gotowi czynnie uczestniczyć w pracach planistycznych i pomagać w pozyskaniu sponsorów np. wśród deweloperów, gdyż uważają, że to oni jako główni beneficjenci zmian planistycznych w ostatnich latach mogą się teraz wykazać szczodrością, potwierdzając, że budowane przez nich osiedla w pobliżu terenów zieleni, często też sprzedawane pod hasłami „w otoczeniu natury”, „w zgodzie z naturą” czy „oddychaj naturą” lub „zielony widok” są wartością przekazywaną mieszkańcom na wiele lat, a nie tylko chwilowym chwytem marketingowym.

Koncepcje granic południowego lasu komunalnego oraz zielonego pierścienia metropolitalnego pokazane są na załącznikach graficznych (link poniżej). Są to wstępne mapy wskazujące konieczny obszar zmian planistycznych, którego uszczegółowienie należy wykonać w gronie przyrodników, hydrologów, urbanistów oraz architektów krajobrazu.

Według inicjatorów, to ostatnia szansa, gdzie można jeszcze uratować zwarte przestrzenie pozbawione zabudowy i cofnąć niewielkie zmiany planistyczne już dokonane. W przypadku całego zielonego pierścienia są to obszary tworzące spójną ekosystemową całość w obszarze ok. 10 000 ha od Lasu Stogi do Jeziora Otomin, poprzez dolinę Potoku Oliwskiego po Las Nadmorski. W przypadku lasu południowego to obszar ponad 1400 ha, z czego na terenie Gdańska znajduje się 864 ha. Treść pisma mogą Państwo pobrać z poniższego linku.

Link do pisma